מה עושים כשהמים צפים בכיור?

 
המים צפים? סימן שיש לכם סתימה

כמעט ואין אנשים שלא נתקלו בבעיה של מים שצפים בכיור ולא מוכנים להתנקז אליו. מים הצפים בכיור מעידים בצורה מובהקת למדי על סתימה בצנרת המנקזת את הכיור. סתימה כזו יכולה להיגרם ממשקעים שונים המגיעים אל מערכת הניקוז בכיור.

הסיבה הנפוצה ביותר לכך היא שאריות אוכל הנתקעות בכיורי מטבח, אך גם גורמים אחרים עשויים לשקוע – למשל שערות השוקעות בכיורי חדר האמבטיה או משקעי אבנית הנוצרים באופן טבעי מהמים בישראל. כך או כך, חשוב לפתור את הסתימה במהרה – גם כדי שהכיור יוכל לחזור לתפקד מהר וגם כדי למנוע פגיעה נוספת בצנרת.
 

ראשית נסו את הפתרונות הפשוטים

 
לא תמיד חייבים להזמין אינסטלטור לפתיחת סתימות בכיור שכן הרבה פעמים מדובר בבעיה קלה שאפשר לפתור לבד. הפתרון הראשוני שיש לנסות הוא שימוש בפומפה על גבי הכיור. הפומפה יוצרת וואקום שמושך את הלכלוך כלפי מעלה. כאשר הסתימה היא קלה יחסית, שימוש בפומפה יכול לסייע בפתרון הבעיה.

עוד פתרון הוא המסת המשקעים. ראשית כדאי לנסות לבצע זאת באמצעים טבעיים כמו שפיכת מים רותחים. דרך טבעית נוספת היא הכנסת אבקת סודה לשתיה ולאחר מכן הוספת של מעט חומץ. השילוב ביניהם יוצר תסיסה לכמה דקות, שממיסה את המשקעים. עוד פתרון פשוט הוא למנוע סתימות מלכתחילה, באמצעות הנחת רשת למניעת מעבר שיערות או התקנה של טוחן אשפה במטבח.
 

חומרים ואמצעים שניתן לקנות לפתיחת הסתימה

 
בחנויות עשה זאת בעצמך ניתן למצוא אמצעים שונים לפתיחת סתימות עצמאית, כאשר האמצעי הנפוץ ביותר שניתן למצוא הוא חומרים כימיים הממיסים את המשקעים הגורמים לסתימה. חומרים אלו יעילים במקרים רבים, אך לפני שמשתמשים בהם רצוי לקרוא את הוראות השימוש בקפידה, שכן במקרים מסוימים הם עשויים להזיק לצנרת הקיימת בכיור. אמצעי נוסף שניתן לרכוש הוא מעין קפיץ לשחרור סתימות. קפיץ זה תופס על גביו את הלכלוך שנתקע בכיור ומאפשר למשוך אותו למעלה.
 
פתיחת סתימות
 

פתיחת הסיפון

 
הסיפון הוא מעין חלק עבה שמתברג תחת הכיור. חלק זה קולט את הלכלוך ומונע מעבר שלו לצנרת הביוב. במקרים רבים של סתימות בכיור, הסיפון מתמלא במשקעים עד כדי כך שהוא גדוש ולא מאפשר מעבר מים להמשך הצנרת. ניתן לטפל באופן עצמאי בתקלה כזו, למרות שזו משימה שדורשת קצת זמן ועבודה. כדי לפתור זאת, יש להניח דלי ריק מתחת לסיפון ולהוציאו בהברגה.

לאחר מכן יש להשתמש בכלי נוח להסרת הלכלוך – ניתן להשתמש במברשת שיניים, בסכין קהה או בסקוטצ' גס. כדאי גם לנקות מעט את הסיפון עם חומץ או עם אמצעי ניקוי קלים. לבסוף יש להבריג את הסיפון בחזרה – אם המים יורדים כראוי זהו סימן שפתרתם את הבעיה.