המדריך לפתיחת סתימות באופן עצמאי

 
סתימה בכיור הבית היא מצב לא נעים – אך בהחלט מדובר במצב שתוכלו לטפל בו בעצמכם

כמעט ואין אחד מאתנו שלא מכיר את המצב בו כיור המטבח או השירותים סתום, והמים עולים על גדותיהם בכיור – ואולי גם בניקוז של המקלחת או אפילו באסלה. מצבים שכאלה, של סתימות, הם מצבים שללא ספק יש בהם ממד נרחב של חוסר נעימות – הדבר גורר ריחות לא נעימים, לכלוך רב ופגיעה בשגרת החיים היום יומית שלכם – אך מדובר במצב שלא כל כך מסובך לטפל בו בדרך כלל.

רק מצבים חמורים של סתימה עמוקה בצנרת הבית, סתימה בקווי הביוב או תקלה וסדק בצינורות שדורשים החלפת צנרת – אכן מחייבים בדרך כלל קריאה לאינסטלטור או אפילו לביובית – וסתימות בסיסיות בכיור או בניקוז ניתן בדרך כלל לפתור בכוחות עצמכם, עם אמצעים כמו פומפה, קפיץ אינסטלטורים וחומרים לפתיחת סתימות. כעת, נכיר את השיטות השונות שמשמשות עבור פתיחת סתימות, ונבין כיצד תבצעו את התהליך בצורה נכונה ותשיבו את צנרת הבית שלכם למצב תקין.

 

כיצד להשתמש בפומפה ובאמצעים אחרים לפתיחת הסתימה?

 
האמצעי המוכר ביותר בו ניתן להשתמש כאשר רוצים לפתוח סתימות בבית הוא פומפה. הפומפה היא כלי ידני פשוט, המורכב ממוט שעליו מותקן מתקן גומי המשמש ליניקה, וכך למעשה יוצרים ואקום מתחת לפומפה. הוואקום הזה יוצר לחץ גבוה וכוח יניקה חזק, שמושך את מה שסותם את הכיור לכיוון מעלה – וכך ניתן לנקות את הגורם הסותם הזה בצורה ידנית ולפתור במהירות את תקלת הסתימה בכיור.

עוד אמצעי ידני שניתן להשתמש בו בקלות הוא קפיץ אינסטלטורים – כלי ידני בצורה של קפיץ שניתן להחדיר לניקוז בכיור או במקלחת בכדי לתפוס באופן ידני את הגורם הסותם ולמשוך אותו כלפי מעלה.

כך, אם מדובר בהצטברות של לכלוך או של שערות, לדוגמה, ניתן לטפל במצב הזה בצורה פשוטה ומהירה במיוחד. חשוב לציין שאלה הם אמצעים שבדרך כלל משמשים עבור פתיחה של סתימות פשוטות, וניתן גם לנסות לפתוח את ראש הסיפון מתחת לכיור בכדי לבדוק האם הוא סתום או שמשהו תוקע אותו – ורק לאחר מכן להשתמש באמצעים רדיקליים יותר או לקרוא לאינסטלטור.

 
החלפת צנרת
 

נשק יום הדין לפתיחת סתימות בכיור הוא סודה קאוסטית

 
סודה קאוסטית היא חומר כימי המגיע בצורה גרגרית, כאשר החומר הזה מאופיין בהיותו בסיסי במיוחד (ההפך מחומצי), והדבר אומר שבמגע עם מים (חמים, עדיף) הוא הופך אותם לחומציים ביותר וגורם להמסה מהירה מאוד של כל דבר שבו הם נוגעים. כפי שאתם בוודאי מבינים, זהו חומר מסוכן שחשוב להיות זהירים בשימוש בו – להרחיק עיניים ולהשתמש בכפפות, לא לנשום מעל הניקוז לאחר שמשתמשים בו, וכמובן שלהרחיק כל מזון או כלי אכילה.

השימוש בו עצמו כולל ניקוי וייבוש של הכיור או סביבת הניקוז, שפיכה של מיכל החומר, ולאחר מכן שפיכה של ליטר-ליטר וחצי של מים רותחים. לאחר מכן יש לתת לחומר לבצע את עבודתו במשך חצי שעה לפחות, ולבסוף לשטוף במים חמים גם כן. בדרך כלל, כבר בשלב זה נראה כיצד הניקוז פועל במהירות רבה הרבה יותר והסתימה נפתחה.

 

לא הצלחתם לפתוח את הסתימה בכוחות עצמכם – פנו לשירות מקצועי

 
אם אתם לא מצליחים לפתוח את הסתימה בכוחות עצמכם, וניסיתם להשתמש בצורה נכונה בכל האמצעים אותם פירטנו כעת – הגיע הזמן להכיר בכך שמדובר בתקלה חמורה יותר שעלולה להצריך החלפת צנרת, ולקרוא לאינסטלטור מקצועי שיבצע את התיקון בצורה מהירה ויעילה עבורכם.